Future Business Leaders of America

Future Business Leaders of America is made up of a group of student members who are preparing for careers in business or who are just simply interested in learning more about the free enterprise system. FBLA helps students develop leadership abilities, and prepare for entry into, and advancement within, a business or business-related occupation. Members learn how to engage in business enterprise, how to direct the affairs of a group, and how to compete honorably in competitive events. These activities help prepare students to be better employees and better citizens.

*********************

Congratulations to the following FBLA members that placed at the Regional Leadership Conference on December 20th at Albright College.  Our chapter had 76 members attend, 75 members compete, ­­­59 placed in the top 5 of their event, and 36 advanced to the state level of competition.

Sean Hillman ~ 2nd place in Accounting I

Caitlin Bower ~ 3rd place in Accounting I

Michael Wojciechowski ~ 1st place in Advertising

Christopher Logar ~ 3rd place in Advertising

Marissa Werley ~ 3rd place in Agribusiness

The team of Chloe Allison & Leah Dewald ~ 4th place in Banking & Financial Systems

Adrian Alicea ~ 1st place in Business Communication

Samantha Evans ~ 2nd place in Business Communication

Laura Kaskey ~ 3rd place in Business Communication

Faith Readinger ~ 4th place in Business Law

Brooke Gorman ~ 5th place in Business Law

Nick Domyan ~ 4th place in Cyber Security

Marabelle Burkert ~ 4th place in FBLA Principles & Procedures

Maija Kotsch ~ 1st place in Future Business Leader

The team of Ty Galtere & Joseph Moyer ~ 1st place in Global Business

Nicole Hipp ~ 4th place in Health Care Administration

The team of Taylor Nattress & Kortney Rentschler ~ 1st place in Hospitality Management

Alyssa Hall ~ 2nd place in Impromptu Speaking

Julia Donohoe ~ 1st place in Insurance & Risk Management

Israel Herndon ~ 2nd place in Insurance & Risk Management

Alexis Schoener ~ 4th place in Insurance & Risk Management

Kyley Agostinelli ~ 2nd place in Introduction to Business

Megan Makovsky ~ 4th place in Introduction to Business

Madeline Burt ~ 2nd place in Introduction to Business Procedures

Taylor Althouse ~ 3rd place in Introduction to Business Procedures

Zachary Haas ~ 3rd place in Introduction to Financial Math

Emma Crissman ~ 5th place in Introduction to Financial Math

Claudia Bice. ~ 3rd place in Introduction to Information Technology

Natalie Schappell ~ 4th place in Introduction to Information Technology

Abigail Buchman ~ 1st place in Introduction to Parliamentary Procedure

Michaela Kaskey ~ 3rd place in Introduction to Parliamentary Procedure

Katie Lynch ~ 5th place in Introduction to Parliamentary Procedure

Victoria Manmiller ~ 2nd place in Job Interview

The team of Kaitlyn Kachel, Lauren Lister & Dayna Lochman ~ 4th place in Management Decision Making

The team of Grace Aftandilov & Farnes Silveira Rodriguez ~ 3rd place in Network Design

Andrew Tissera ~ 1st place in Organizational Leadership

Jessica Chiarelli ~ 3rd place in Organizational Leadership

The team of Morgan Weidemoyer, Devon Carroll, Emily LeVan & Alexis Nowotarski ~ 1st place in Parliamentary Procedure

Ashley Kershner ~ 3rd place in Personal Finance

Toby Mullin ~ 5th place in Personal Finance

Jeffrey Kline ~ 4th place in Public Speaking I

The team of Ashtyn Heckart, Kristen Frymoyer & Sydney Galtere ~ 1st place in Publication Design

Jenna Masenheimer ~ 2nd place in Publication Design

The team of Bryce Hawkins, Carter Miller & Ryan Scepansky ~ 1st place in Sports & Entertainment Management

Benjamin Haas ~ 1st place in Spreadsheet Applications

Courtney Birckbichler ~ 5th place in Spreadsheet Applications

 

Alicia Stitzel was also elected as the Region 8 Vice-President for the 2017-2018 school year.